|
54th Centennial Invitational Entries
Published by
Apr 18th 2018, 7:33pm
Licensed to Centennial High School - OR
HY-TEK's Meet Manager 4/18/2018 10:49 AM
54th CENTENNIAL INVITATIONAL
TRACK AND FIELD MEET
Centennial High School - 4/21/2018
Performance List
Event 1 Girls 4x100 Meter Relay (10)
===============================================================================
Meet Record: 47.37 2003 , Benson
Last Year's: 50.29 , Lake Oswego
School Seed
===============================================================================
1 Lake Oswego 49.58
1) Gemma Pleas 10 2) Erica Chiang 11
3) Sophie Smith 11 4) Madeline DeBorde 11
2 Central Catholic 50.70
1) Clara Boime 10 2) Jamie Jo Hartnell 10
3) Payton Shaffer 11 4) Kate Marron 10
3 Gresham 51.20
1) Emmonee Flanagan 9 2) Nicole Harris 12
3) Destiny Ogbeama 11 4) Fechi Nmereole 11
4 Clackamas 51.60
1) Kailee Yoshishige 10 2) Carlie Bateman 12
3) Taberah Schmidt 11 4) Ujunwa Nwokoma 12
5 Lincoln 51.67
1) Katarina Abrams 12 2) Ella Andoh 11
3) Tessa Hayward 9 4) Madison Fassiotto 11
6 Wilson 52.64
1) Kaeleigh James 12 2) Chloe Unflat 10
3) Makena Moragne 9 4) Carrie Seekamp 10
7 Reynolds 52.82
1) Victoria Robinson 9 2) Samantha Andresen 9
3) Nini Nguyen 12 4) Natalie Dickson 9
8 Sehome 52.90
1) Arden Hunt 10 2) Hannah Moore 11
3) Janie Wilson 10 4) Eva Airoldi 12
9 Centennial 53.41
1) Amber Ingram 11 2) Enajah Glass 10
3) Emily Spain 11 4) Gabbi Nowodworski 12
10 Washougal 53.56
1) Bekah Shilling 12 2) Kiara (Kiki) Kallie 11
3) Clara Best 10 4) Kiara Cross 11
Event 2 Boys 4x100 Meter Relay (13)
===============================================================================
Meet Record: 42.2h 1989 , Benson
Last Year's: 43.21 , Central Catholic
School Seed
===============================================================================
1 Central Catholic 42.53
1) William Mundy 12 2) Austin Hill 12
3) Korbin Williams 12 4) Vincenzo Logan 12
2 Prairie 43.78
1) Darius Dancel 11 2) Nolan Mickenham 11
3) Abraham Dixson 10 4) Jett Pharn Cromb 12
3 Sunset 43.88
1) Ryan Olson 12 2) Bo Nix 12
3) Michael Malone 12 4) Benjamin Rich 9
4 Centennial 44.02
1) Kahleed McCallister 10 2) Saifullah Tajik 12
3) Aleck Gabriel 11 4) Jimmie Barton 10
5 Gresham 44.09
1) Emijah Flanagan 12 2) Lucas Rhinevault 11
3) Nathan Luck 12 4) Joel Yasin 11
6 Lincoln 44.09
1) Jacob Davidson 9 2) James Litton 10
3) Michael Forbes 12 4) Kai Wilson 11
7 Washougal 44.28
1) Kade Coons 12 2) Ryan Davy 11
3) Kenny Kanthak 11 4) Arcey Harton 11
8 Lake Oswego 44.83
1) Graham Kang 12 2) Alex Bassett 12
3) Chris Todd 11 4) Collin Bracken 11
9 Skyview 44.94
1) Casey Murray 11 2) Jack Thomas 12
3) Gavin Baskette 10 4) Jalynnee Mcgee 10
10 Wilson 45.16
1) Reese Gold 10 2) Henry Williams 11
3) Tristan Kryl 10 4) Briley Pull 12
11 Sehome 45.25
1) Melloy Nelson 10 2) Matthew Fisher 12
3) Quinn Murphy 9 4) Casey Crocker 10
12 Reynolds 45.41
1) Joshua Stanfill 12 2) Eric Veliz 12
3) D'Andre Katz 11 4) Kehdon Fletcher 11
13 Clackamas 45.52
1) Ben Steele 11 2) Jacob Logan 12
3) Jacob Freeman 12 4) Nehemiah Dedmon 11
Event 3 Girls 1500 Meter Run (33)
===============================================================================
Meet Record: 4:32.1h 1981 Kathy Hayes, Newberg
Last Year's: 4:46.60 Meri Dunford, Prairie
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Meri Dunford 10 Prairie 4:55.00
2 Emily Phelps 11 Fort Vancouv 4:56.00
3 Stephanie Finley 11 Oregon Episc 4:56.47
4 Bridget Price 11 Lincoln 4:56.79
5 Anna Harrison 11 Fort Vancouv 4:57.00
6 Grace David 12 Lake Oswego 4:57.94
7 Mia Kane 9 Lincoln 5:00.16
8 Jolien Deboutte 12 Sunset 5:01.55
9 Presley Timmons 11 Skyview 5:02.00
10 Annika Sundstrom 11 Wilson 5:03.02
11 Ellie Kobak 12 Lincoln 5:06.35
12 Lila Fenner 10 Catlin Gabel 5:07.08
13 Aspen Allsop 11 Sehome 5:12.00
14 Alexa Hayes 12 Clackamas 5:12.92
15 Annie Berry 10 West Albany 5:14.72
16 Adahra Poasa Wilson 5:15.00
17 Grace Braun 12 Sunset 5:20.69
18 Sydney Fisher 12 Central Cath 5:21.00
19 Jitse Deboutte 10 Sunset 5:22.63
20 Abby Grebisz 11 Central Cath 5:22.80
21 Mia Hemming 10 Central Cath 5:23.40
22 Cara Thompson 9 Jesuit 5:26.98
23 Emma Hageman 12 Sehome 5:27.00
24 Kierrla Yates 11 R A Long 5:31.24
25 Lauren Sautter 9 Prairie 5:33.00
26 Jasmine Alejandre 12 South Albany 5:34.70
27 Madelyn Nichols 9 Heppner 5:35.93
28 Sophia Hamstreet 10 Jesuit 5:36.10
29 McKenzie Freeman 12 Reynolds 5:43.33
30 Esthefany Campos-Gomez 12 Centennial 5:53.66
31 Ashley Yoshida 11 Reynolds 5:54.58
32 Olivia Dinnel 9 Washougal 6:00.86
33 Kenia Cisneros 9 Centennial 6:29.45
Event 4 Boys 1500 Meter Run (42)
===============================================================================
Meet Record: 3:50.9h 1977 Dirk Lakeman, South Eugene
Last Year's: 3:59.32 Henry Mong, Franklin
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Ethan Reese 11 Sunset 4:05.38
2 Aidan Palmer 10 Franklin (Or 4:08.86
3 Will Eaton 12 Franklin (Or 4:08.96
4 Max Himmelright 12 Jesuit 4:09.24
5 Nathan Willins 12 Westview 4:09.26
6 Josh Snyder 12 Bandon 4:13.67
7 Hunter Nichols 11 Heppner 4:16.49
8 Shaw Powell Jesuit 4:16.61
9 Josue Corona Solis 10 Central Cath 4:19.00
10 Connor Campbell 11 Lincoln 4:19.10
11 Jack Casalino 12 Oregon Episc 4:19.48
12 Nicholas Sarysz 11 R A Long 4:20.00
13 Collin Shum 11 Sunset 4:20.22
14 Spencer Hardy 10 Central Cath 4:20.74
15 Fidel Flores 11 Gresham 4:21.10
16 Emeka Egbo 11 Reynolds 4:21.60
17 Carson Cummins 10 Sunset 4:21.68
18 Tyler Miller 12 South Albany 4:22.40
19 Joseph Halsey 10 Central Cath 4:23.20
20 Lucas Simmons 9 Gresham 4:24.20
21 Mateo Althouse 9 Lincoln 4:24.31
22 Giuliano Scasso 9 Wilson 4:24.75
23 Sam Denton 9 Lincoln 4:25.22
24 Kian Mitchell 12 Wilson 4:25.25
25 Sam Curran 9 Jesuit 4:29.03
26 Javas Wray 11 Lake Oswego 4:29.75
27 Trevor Antonucci 11 Heppner 4:30.44
28 Spencer Pugh 11 Skyview 4:31.00
29 Donovan DeWhitt 10 Clackamas 4:32.05
30 Roman Schroyer 9 Sehome 4:33.00
31 Bishop Burns 12 South Albany 4:34.50
32 Felipe Cordero Fraire 9 Reynolds 4:35.30
33 Sean Flynn 12 Skyview 4:38.00
34 Devon Berry 12 Clackamas 4:38.72
35 Zachary Hayden 10 R A Long 4:38.81
36 Ian Palmer 11 Washougal 4:39.50
37 Jayden Kibbee 10 Centennial 4:41.84
38 Natheniel Johnson 11 Prairie 4:42.00
39 Jonathan Wells 9 Washougal 4:43.00
40 Luke Williams 9 Prairie 4:46.00
41 Dominik Riemann 10 Sehome 4:47.00
42 Cole Melvin 12 Centennial 4:53.24
Event 5 Girls 100 Meter Dash (40) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 11.7h 1992 Camile Noel, Abbotsford-BC
Last Year's: 12.52 Fechi Nmerole, Gresham
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Fechi Nmereole 11 Gresham 12.15
2 Baylee Touey 11 North Valley 12.24
3 Madeline DeBorde 11 Lake Oswego 12.26
4 Colleen Uzoekwe 10 Westview 12.66
5 Bridgette Skiba 12 Sunset 12.82
6 Clara Boime 10 Central Cath 12.88
7 Erica Chiang 11 Lake Oswego 12.98
8 Ally Thom 12 Sunset 13.00
9 Gemma Pleas 10 Lake Oswego 13.00
10 Kiara Cross 11 Washougal 13.22
11 Ujunwa Nwokoma 12 Clackamas 13.22
12 Jamie Jo Hartnell 10 Central Cath 13.28
13 Anna Neal 10 Prairie 13.31
14 Tiffany Forrest 11 West Albany 13.32
15 Carrie Seekamp 10 Wilson 13.43
16 Emily Stefan 9 West Albany 13.45
17 Chloe Unflat 10 Wilson 13.48
18 Eva Airoldi 12 Sehome 13.51
19 Enajah Glass 10 Centennial 13.53
20 Ella Andoh 11 Lincoln 13.54
21 Nicole Harris 12 Gresham 13.55
22 Nya Wilson 10 Lincoln 13.56
23 Lindsey Smith 11 Clackamas 13.57
24 Kaeleigh James 12 Wilson 13.60
25 Macey Groves 9 Clackamas 13.62
26 Tessa Hayward 9 Lincoln 13.70
27 Ja'zalyn Warren 9 West Albany 13.72
28 Payton Shaffer 11 Central Cath 13.73
29 Preston Johnson 11 South Albany 13.76
30 Kate Thompson 11 Jesuit 13.78
31 Hannah Moore 11 Sehome 13.80
32 Makayla Silvia 10 Heppner 13.87
33 Genevieve Fisher 9 Skyview 13.88
34 Victoria Robinson 9 Reynolds 13.90
35 Olivia Green 9 Skyview 13.91
36 Molly Packer 11 Prairie 13.94
37 Chloie Barker 9 Centennial 13.97
38 Miyako Barnett 9 Jesuit 14.01
39 Nini Nguyen 12 Reynolds 14.10
40 Amber Ingram 11 Centennial 14.12
Event 6 Boys 100 Meter Dash (38) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 10.4h 1985 Gus Envela, McKay
Last Year's: 11.14 Carter Webb, Sunset
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Jimmie Barton 10 Centennial 10.78
2 Juma Sei 12 Catlin Gabel 10.99
3 Vincenzo Logan 12 Central Cath 11.07
4 Michael Malone 12 Sunset 11.12
5 Nolan Mickenham 11 Prairie 11.12
6 Lucas Rhinevault 11 Gresham 11.17
7 Malaki Connella 11 Dallas 11.18
8 Ryan Davy 11 Washougal 11.20
9 Aleck Gabriel 11 Centennial 11.28
10 Jacob Freeman 12 Clackamas 11.42
11 Briley Pull 12 Wilson 11.50
12 Jason Chan 11 Westview 11.53
13 Jalynnee Mcgee 10 Skyview 11.54
14 Kade Coons 12 Washougal 11.59
15 Ben Steele 11 Clackamas 11.63
16 Melloy Nelson 10 Sehome 11.65
17 Casey Crocker 10 Sehome 11.67
18 Elijah Elliott 10 Central Cath 11.68
19 Jed Lambino 11 Jesuit 11.70
20 Kai Wilson 11 Lincoln 11.70
21 Kahleed McCallister 10 Centennial 11.70
22 Arcey Harton 11 Washougal 11.72
23 Emijah Flanagan 12 Gresham 11.74
24 Alex Bassett 12 Lake Oswego 11.76
25 Reese Gold 10 Wilson 11.79
26 Chris Todd 11 Lake Oswego 11.80
27 Graham Kang 12 Lake Oswego 11.81
28 Malek Pate 12 Gresham 11.81
29 Nicholas Rich 12 Sunset 11.82
30 Khalen Bostic 11 Central Cath 11.82
31 Philip Abraham III 10 Jesuit 11.83
32 Eli Nafziger 11 South Albany 11.86
33 Sam Duchow-Pressley 12 Wilson 11.88
34 Casey Murray 11 Skyview 11.88
35 Anthony Broxton 12 R A Long 12.05
36 Kenyatta Adams 12 Lincoln 12.05
37 Joshua Stanfill 12 Reynolds 12.10
38 Joe Hartenstein 12 Reynolds 12.46
Event 7 Girls 400 Meter Dash (30) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 54.87 2003 Brandi Probasco-Canda, Benson
Last Year's: 1:00.27 Erica Chiang, Lake Oswego
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Brooklyn James 12 Clackamas 57.84
2 Baylee Touey 11 North Valley 58.15
3 Kelly Makin 12 Sunset 58.55
4 Erica Chiang 11 Lake Oswego 59.58
5 Katelyn Middleton 12 Westview 1:00.04
6 Chloe Montague 10 Westview 1:01.15
7 Taberah Schmidt 11 Clackamas 1:01.82
8 Georgie Fitch 12 Sunset 1:02.03
9 Presley Timmons 11 Skyview 1:02.14
10 Kate Marron 10 Central Cath 1:02.35
11 Anna Murphy 11 Central Cath 1:02.40
12 Alyssa Ronnfeldt 11 Centennial 1:02.56
13 Maya Kaizuka Smith 10 Lincoln 1:03.00
14 Shoshana Lewis 11 Centennial 1:03.23
15 Rispa Vranka Wafula 10 Wilson 1:04.05
16 Natalie Dickson 9 Reynolds 1:04.35
17 Isabelle Esler 9 Wilson 1:04.37
18 Riley Bowen 9 Skyview 1:04.54
19 Julia Carr 10 Central Cath 1:04.98
20 Alexis Maniscalco 12 Washougal 1:05.23
21 Katarina Abrams 12 Lincoln 1:05.40
22 Nicole Harris 12 Gresham 1:05.40
23 Clara Best 10 Washougal 1:06.14
24 Sydney Rankin 9 Jesuit 1:06.30
25 Helen Rocker 10 Jesuit 1:06.86
26 Frances Fleming 10 Sehome 1:06.89
27 Isabelle Douglas 9 Sehome 1:07.55
28 Dayna Vera 10 Prairie 1:07.86
29 Hailie Gangle 12 Reynolds 1:09.30
30 Christina Rodriguez 10 Centennial NT
Event 8 Boys 400 Meter Dash (29) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 47.38 2006 Nate Anderson, Benson
Last Year's: 51.01 Gabe Knepper, Cleveland
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Austin Hill 12 Central Cath 51.20
2 Trevor Ross 12 Westview 51.29
3 Saifullah Tajik 12 Centennial 51.94
4 Jared Rucker 12 Gresham 52.11
5 Bradley Johnston 12 South Albany 52.56
6 Ethan Harper 10 Lincoln 52.60
7 Ryan Olson 12 Sunset 52.76
8 Jacob Davidson 9 Lincoln 52.80
9 Andre Gonzales 11 Lincoln 52.80
10 Joaquin Madrigal 10 Centennial 53.14
11 Calvin Hite 11 Jesuit 53.29
12 Monroe Adair 11 West Albany 53.30
13 Ian Davis 9 Prairie 54.00
14 Chetan Chilkunda 10 Jesuit 54.30
15 Jacob Logan 12 Clackamas 54.44
16 Liban Dahir 10 Wilson 54.59
17 Andrew Benson 11 Central Cath 54.69
18 Isaac Schomas 11 Clackamas 54.93
19 Cole Kaysner 9 Skyview 55.15
20 Bo Nix 12 Sunset 55.28
21 Mason Lehman 10 Heppner 55.46
22 Aaron Grimshaw 11 Wilson 55.61
23 Yaro Duvalko 10 Skyview 56.45
24 Korben Modoc 10 Washougal 56.70
25 Donovan Bailey 9 Washougal 57.72
26 Bryson Breeze 11 Lake Oswego 57.72
27 Kameran Statema 9 Sehome 57.95
28 Benjamin Jeffers 12 Lake Oswego 58.38
29 Nicholas Garcia 11 Centennial 58.67
Event 9 Girls 100 Meter Hurdles (19) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 14.25 2006 Bianca Mathabane, Lincoln
Last Year's: 15.38 Renick Meyer, Barlow
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Madison McHone 11 Centennial 15.62
2 Kailee Yoshishige 10 Clackamas 16.08
3 Megan Richardson 12 Lincoln 16.24
4 Valerie Schmidt 12 Prairie 16.30
5 Nicole Nagasaka 12 Westview 16.58
6 Vanessa Garcia-Sanchez 12 Centennial 16.82
7 Kiara (Kiki) Kallie 11 Washougal 16.95
8 Kate Lambert 12 Lincoln 16.96
9 Izabela Aranda-Dooley 11 Sunset 16.97
10 Makena Moragne 9 Wilson 17.37
11 Kaitlin Speer 11 Jesuit 17.37
12 Sheridan Spelbring 10 Sunset 17.41
13 Destiny Ogbeama 11 Gresham 17.42
14 Olivia Worley 11 Wilson 17.68
15 Janie Wilson 10 Sehome 17.70
16 Monika Gonzalez 10 Sunset 17.90
17 Olivia Green 9 Skyview 17.91
18 Paige Ravelo 12 Jesuit 18.49
19 Deserae Andrews 11 Centennial 19.50
Event 10 Boys 110 Meter Hurdles (27) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 13.8h 1988 Bob Gray, David Douglas
Last Year's: 15.54 Collin Bracken, Lake Oswego
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Caleb Sagert 11 Prairie 15.46
2 Collin Bracken 11 Lake Oswego 15.69
3 Daniel Lujano 12 St Helens 15.71
4 Sam Duchow-Pressley 12 Wilson 16.24
5 Gabriel Talbert 11 Centennial 16.27
6 D'Andre Katz 11 Reynolds 16.30
7 Dakotah Camberg 12 St Helens 16.31
8 Zach Maier 11 Skyview 16.34
9 Joseph Dronkers 11 Jesuit 16.40
10 David Sanchez-Perez 12 Centennial 16.43
11 Kenneth Ogbeama 9 Prairie 16.44
12 Carter Bray 11 Clackamas 16.64
13 Aye Doh Chan 9 Centennial 16.70
14 Alex Bassett 12 Lake Oswego 16.84
15 Michael Forbes 12 Lincoln 17.00
16 Bradley Johnston 12 South Albany 17.04
17 Logan Whittaker 12 South Albany 17.04
18 Kenny Kanthak 11 Washougal 17.16
19 Ahmani Williams 10 Skyview 17.31
20 Andres Alvarez 11 Clackamas 17.40
21 Kehdon Fletcher 11 Reynolds 17.41
22 Judson Mansfield 10 Washougal 17.45
23 Jorge Villatoro 11 Jesuit 17.60
24 Ashis Ramtel 11 Sunset 17.85
25 Elijah Russell 11 Sunset 17.93
26 Hawkins Lape 12 Lincoln 18.21
27 Matthew Hickey 12 Wilson 18.36
Event 11 Girls 800 Meter Run (35)
===============================================================================
Meet Record: 2:08.84 2014 Anna Maxwell, San Lorenzo
Last Year's: 2:16.39 Kaylee Mitchell, Sprague
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Maya Rayle 12 Catlin Gabel 2:14.00
2 Kyla Becker 11 Lincoln 2:17.89
3 Lucy Huelskamp 10 Sunset 2:18.58
4 Cameron Hodges 10 Sehome 2:19.00
5 Irene Nagasaka 10 Westview 2:20.73
6 Brooklyn James 12 Clackamas 2:22.01
7 Avery Poulsen 10 Wilson 2:22.49
8 Delaney Griffin 11 Franklin (Or 2:24.78
9 Annika Sundstrom 11 Wilson 2:25.17
10 Amara Christensen 10 Central Cath 2:25.90
11 Jane Andersen 11 Lincoln 2:26.15
12 Hayley Harrison 11 Central Cath 2:26.87
13 Jillian Van Vleet 11 Wilson 2:28.40
14 Sofia Jayaswal 9 Lincoln 2:28.45
15 Anna Harrison 11 Fort Vancouv 2:29.10
16 Aspen Allsop 11 Sehome 2:29.19
17 Natalie Pihulak 12 Clackamas 2:29.54
18 Katie Vroman 11 Prairie 2:30.90
19 Hannah Kneeshaw 11 Prairie 2:31.80
20 Carissa Catterall 11 Central Cath 2:32.00
21 Sophia Bigio 12 Sunset 2:32.86
22 Sophie Green 9 Skyview 2:33.15
23 Josie Marriner 10 Sehome 2:34.05
24 Mary Lynn McLeod 11 Prairie 2:34.19
25 Riley Bowen 9 Skyview 2:35.00
26 Kierrla Yates 11 R A Long 2:35.44
27 Danielle Mendoza 11 Sunset 2:35.49
28 Larissa Chan 11 Lake Oswego 2:37.77
29 Madelyn Nichols 9 Heppner 2:38.20
30 Brooklyn Bausch 11 Washougal 2:41.26
31 Emily Spain 11 Centennial 2:41.82
32 Maddy Messer 9 Jesuit 2:42.99
33 Angelika Dorokhov 10 Reynolds 3:01.10
34 Olivia Dayley 11 Washougal 3:09.79
35 Emily Littrell 12 Reynolds 3:11.40
Event 12 Boys 800 Meter Run (42)
===============================================================================
Meet Record: 1:48.56 2003 Mike McGrath, Lincoln
Last Year's: 1:54.55 Henry Mong, Franklin
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Keizo Morgan 12 Westview 1:54.76
2 Ethan Reese 11 Sunset 1:54.96
3 Eric Brecht 12 Central Cath 1:59.18
4 Joel Yasin 11 Gresham 1:59.79
5 Will Sheaffer Jesuit 2:00.32
6 Payton Kubalsky 11 Westview 2:00.34
7 Hunter Nichols 11 Heppner 2:00.65
8 Lucas Cunningham 11 Sehome 2:01.21
9 Troy Prince-Butterfield 11 Washougal 2:01.50
10 Nathan Willins 12 Westview 2:01.87
11 Parker MacMillan 12 Sunset 2:01.97
12 Eric Sasadeusz 12 Lake Oswego 2:03.01
13 Pratheek Makineni 12 Sunset 2:03.55
14 Koy Chaston 11 Washougal 2:04.00
15 Fidel Flores 11 Gresham 2:05.00
16 Luke Horne 9 Central Cath 2:06.04
17 Trafford Turkiewicz 11 Central Cath 2:06.14
18 Caden Lowman 10 Washougal 2:07.00
19 Jason DeLeon 10 Centennial 2:07.01
20 David Fuller 12 Lincoln 2:07.48
21 Brandon Bostwick 11 Clackamas 2:07.65
22 Spencer Pugh 11 Skyview 2:07.87
23 Nathan Geiger 12 Reynolds 2:07.90
24 Kian Mitchell 12 Wilson 2:08.38
25 Jacob Debler 12 Clackamas 2:08.38
26 Steven Rowland 10 Jesuit 2:08.43
27 Giuliano Scasso 9 Wilson 2:08.61
28 Juan Avila Bolanos 11 Reynolds 2:09.00
29 Sam Curran 9 Jesuit 2:09.30
30 Dawit Dean So Catlin Gabel 2:09.39
31 Mason Lommen 11 Wilson 2:09.77
32 Nico Leonetti 12 Clackamas 2:09.91
33 Jacob Peterson 11 Lake Oswego 2:11.60
34 William Sanborn 11 Prairie 2:11.62
35 Ty Kneeshaw 9 Prairie 2:12.37
36 Aero Franklin 10 Bandon 2:12.61
37 Ryan Doran 10 Sehome 2:13.43
38 Hunter Davenport 10 Skyview 2:13.80
39 Raven Lickey 12 Centennial 2:13.90
40 Miles Felt 10 Lincoln 2:18.10
41 Thayer Derosier 11 R A Long 2:20.11
42 Leo Waite 11 Heppner 2:22.43
Event 13 Girls 200 Meter Dash (28) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 24.2h 1992 Camile Noel, Abbotsford-BC
Last Year's: 25.92 Peace Igbonagwam, Reynolds
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Baylee Touey 11 North Valley 25.63
2 Madeline DeBorde 11 Lake Oswego 25.69
3 Remingtin Riley 11 Skyview 25.74
4 Fechi Nmereole 11 Gresham 25.90
5 Peace Igbonaguam 12 Reynolds 25.94
6 Erica Chiang 11 Lake Oswego 26.01
7 Colleen Uzoekwe 10 Westview 26.45
8 Bridgette Skiba 12 Sunset 26.57
9 Gemma Pleas 10 Lake Oswego 26.61
10 Natalie Dickson 9 Reynolds 26.94
11 Madison Fassiotto 11 Lincoln 27.14
12 Carrie Seekamp 10 Wilson 27.59
13 Ally Thom 12 Sunset 27.59
14 Ujunwa Nwokoma 12 Clackamas 27.60
15 Emily Stefan 9 West Albany 27.63
16 Chloe Unflat 10 Wilson 27.74
17 Eva Airoldi 12 Sehome 28.06
18 Kiara Cross 11 Washougal 28.24
19 Anna Murphy 11 Central Cath 28.40
20 Jamie Jo Hartnell 10 Central Cath 28.58
21 Molly Packer 11 Prairie 28.64
22 Macey Groves 9 Clackamas 29.08
23 Katarina Abrams 12 Lincoln 29.31
24 Chloie Barker 9 Centennial 29.45
25 Shae Alder 12 Washougal 29.81
26 Arden Hunt 10 Sehome 29.99
27 Alison Cecil 10 Heppner 30.56
28 Amber Ingram 11 Centennial NT
Event 14 Boys 200 Meter Dash (30) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 20.9h 1989 Peter Ogilvie, St. Thomas More-BC
Last Year's: 22.71 Korbin Williams, Central Catholic
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Korbin Williams 12 Central Cath 22.22
2 Juma Sei 12 Catlin Gabel 22.23
3 Jimmie Barton 10 Centennial 22.25
4 Malaki Connella 11 Dallas 22.57
5 Lucas Rhinevault 11 Gresham 22.87
6 Ryan Davy 11 Washougal 22.89
7 Michael Malone 12 Sunset 23.03
8 Jason Chan 11 Westview 23.55
9 Kai Wilson 11 Lincoln 23.55
10 Bo Nix 12 Sunset 23.67
11 Kahleed McCallister 10 Centennial 23.67
12 Jared Rucker 12 Gresham 23.69
13 Jalynnee Mcgee 10 Skyview 23.74
14 Casey Crocker 10 Sehome 23.76
15 Briley Pull 12 Wilson 23.78
16 Jacob Freeman 12 Clackamas 23.96
17 James Litton 10 Lincoln 24.00
18 Rob Kordash 10 Jesuit 24.22
19 Charlie Martin 11 Jesuit 24.23
20 Khalen Bostic 11 Central Cath 24.28
21 Casey Murray 11 Skyview 24.30
22 Chris Todd 11 Lake Oswego 24.31
23 Matthew Fisher 12 Sehome 24.68
24 Owen Brusco 10 Clackamas 24.81
25 Graham Kang 12 Lake Oswego 24.95
26 Joshua Stanfill 12 Reynolds 24.98
27 Jayden Wilson 9 Heppner 24.99
28 Mason Lehman 10 Heppner 25.55
29 Shuayb Yusuf 11 Reynolds 25.97
30 Nicholas Garcia 11 Centennial NT
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles (16) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 43.85 2012 Claire Thomas, Molalla
Last Year's: 45.47 Skyler Blair, Southridge
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Madison McHone 11 Centennial 46.66
2 Izabela Aranda-Dooley 11 Sunset 47.78
3 Valerie Schmidt 12 Prairie 48.19
4 Carlie Bateman 12 Clackamas 48.41
5 Megan Shannon 11 Central Cath 48.50
6 Megan Richardson 12 Lincoln 49.41
7 Olivia Worley 11 Wilson 49.66
8 Makena Moragne 9 Wilson 49.68
9 Vanessa Garcia-Sanchez 12 Centennial 50.31
10 Kailee Yoshishige 10 Clackamas 50.37
11 Claire Winthrop 12 Lincoln 50.58
12 Lane Laurent 9 Jesuit 50.94
13 Kate Lambert 12 Lincoln 51.82
14 Darby Olson 12 Sunset 51.96
15 Kiara (Kiki) Kallie 11 Washougal 54.13
16 Janie Wilson 10 Sehome 56.55
Event 16 Boys 300 Meter Hurdles (30) Prelims
===============================================================================
Meet Record: 38.0h 1984 Anthony Taylor, Beaverton
Meet Record: 38.0h 1987 Brian Wright, Madison
Last Year's: 40.77 William Mundy, Central Catholic
Name Year School Seed
===============================================================================
1 William Mundy 12 Central Cath 39.74
2 Elijah Elliott 10 Central Cath 39.98
3 Collin Bracken 11 Lake Oswego 40.18
4 Caleb Sagert 11 Prairie 41.84
5 Ben Steele 11 Clackamas 42.68
6 D'Andre Katz 11 Reynolds 42.69
7 Michael Forbes 12 Lincoln 42.75
8 Zach Maier 11 Skyview 42.87
9 Nathan Luck 12 Gresham 42.97
10 Kenny Kanthak 11 Washougal 43.33
11 Sam Duchow-Pressley 12 Wilson 43.37
12 Aye Doh Chan 9 Centennial 43.48
13 Josh Snyder 12 Bandon 43.54
14 Alex Benson 10 Central Cath 43.59
15 Alex Bassett 12 Lake Oswego 43.64
16 Casey Murray 11 Skyview 43.74
17 Kenneth Ogbeama 9 Prairie 44.20
18 Elijah Russell 11 Sunset 44.26
19 Jett Pharn Cromb 12 Prairie 44.33
20 Joseph Dronkers 11 Jesuit 44.36
21 Luke Killinger 9 West Albany 44.44
22 Bradley Johnston 12 South Albany 44.66
23 Carter Bray 11 Clackamas 44.66
24 Nate Archibald 10 Sunset 44.93
25 Gabriel Talbert 11 Centennial 45.55
26 Joseph Abrams 10 Lincoln 46.51
27 Matthew Hickey 12 Wilson 46.90
28 Eric Veliz 12 Reynolds 47.12
29 Keegan Riley 12 Jesuit 48.03
30 Leo Waite 11 Heppner 48.74
Event 17 Girls 3000 Meter Run (32)
===============================================================================
Meet Record: 9:43.67 2013 Ella Donaghu, Grant
Last Year's: 10:15.53 Olivia Johnson, Barlow
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Maya Rayle 12 Catlin Gabel 9:51.17
2 Sailor Hutton 12 Bandon 10:16.18
3 Francesca Ierulli 11 Wilson 10:31.02
4 Amelia Pullen 11 Washougal 10:33.28
5 Hannah Aguirre 11 Forest Grove 10:34.89
6 Autumn Ost 9 Franklin (Or 10:35.55
7 Cali Corkran 12 Sunset 10:38.79
8 Hannah Berdahl 12 Forest Grove 10:47.42
9 Sylvia Ingram 9 Wilson 10:48.61
10 Hannah Rannow 10 Siuslaw 10:50.09
11 Jess Gill 10 Sehome 10:54.00
12 Alexa Hayes 12 Clackamas 10:54.76
13 Jasmine Wang 10 Sunset 11:00.83
14 Emily Phelps 11 Fort Vancouv 11:04.53
15 Zoe Andersen 11 Wilson 11:07.17
16 Kendall Accetta 11 Lincoln 11:15.00
17 Olivia Iparraguirre 9 Clackamas 11:20.30
18 Lila Fenner 10 Catlin Gabel 11:22.17
19 Rosie Kirker 10 Sehome 11:25.00
20 Mia Yerton 12 Lincoln 11:30.00
21 Natalie Pihulak 12 Clackamas 11:30.71
22 Sarah Ferroggiaro 10 Central Cath 11:37.71
23 Corinna Hatfield 9 Jesuit 11:38.77
24 Kayah Ryerson 10 Sunset 11:48.12
25 Emma Berreth 9 Sehome 11:49.00
26 Emma Pitzer 12 Central Cath 11:50.54
27 Kaitlyn Kruse 10 Reynolds 12:03.43
28 Elise Joseph 10 Jesuit 12:03.91
29 Jasmine Alejandre 12 South Albany 12:10.79
30 Lindsay Mackenzie 12 Prairie 12:17.00
31 Annabelle Palmer 11 Washougal 13:18.05
32 Sally Anderson 11 Prairie NT
Event 18 Boys 3000 Meter Run (40)
===============================================================================
Meet Record: 8:17.02 1983 Tracy Garrison, Klamath Union
Last Year's: 8:33.59 Joshua Schumacher, Jesuit
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Alex Slenning 12 Wilson 8:36.40
2 Cameron Thompson 12 Central Cath 8:40.25
3 Grant Summers 12 Jesuit 8:40.84
4 Quincy Norman 10 Forest Grove 8:47.31
5 Jack Casalino 12 Oregon Episc 8:58.12
6 Hunter Hutton 12 Bandon 8:58.21
7 Will Eaton 12 Franklin (Or 8:58.28
8 Jude Augustine 12 Jesuit 8:59.90
9 Gabriel Dinnel 11 Washougal 9:01.48
10 Trevor Cross 11 Dallas 9:01.57
11 Max Himmelright 12 Jesuit 9:02.46
12 Ben Brown 11 Central Cath 9:03.00
13 Max Norman 12 Forest Grove 9:03.16
14 Nicholas Sarysz 11 R A Long 9:13.20
15 Caden Samkutty 11 Wilson 9:16.86
16 Ben Nichols 10 Sunset 9:21.57
17 Tadeusz Pforte 12 Sehome 9:23.00
18 Luke Lund 10 Prairie 9:28.00
19 Mason Gerwig 10 Sunset 9:28.28
20 Mihira Sogal 11 Sunset 9:29.06
21 Jacob Harvey 10 Clackamas 9:30.81
22 Tyler Miller 12 South Albany 9:32.79
23 Spencer Hardy 10 Central Cath 9:34.00
24 Quinn Wilcox 9 Wilson 9:35.78
25 Jacob Alexander 10 Sehome 9:37.00
26 Isaac Cutler 10 Bandon 9:37.85
27 Trevor Nielsen 10 Clackamas 9:40.15
28 Jackson Keyser 10 Washougal 9:40.61
29 Bishop Burns 12 South Albany 9:53.30
30 Elisha Hirschfield 10 Lincoln 9:54.85
31 Isaac Moulton 11 Prairie 9:55.00
32 Sam Stevens 10 Lincoln 9:55.43
33 Trevor Antonucci 11 Heppner 10:14.25
34 John Gurney 12 Centennial 10:22.14
35 Prince Jones 11 Reynolds 10:29.00
36 Sergio Luquin 11 Centennial 10:31.95
37 Zachary Valentine 11 Centennial 10:45.79
38 Anthony Roberts 9 Reynolds 10:54.80
39 Johnathon Riley 9 Skyview 10:57.40
40 Connor Goaring 9 Skyview 11:13.00
Event 19 Girls 4x400 Meter Relay (8)
===============================================================================
Meet Record: 3:55.08 2012 St Mary's Academy, St Mary's Ac
Last Year's: 4:08.56 , Skyview
School Seed
===============================================================================
1 Clackamas 4:08.81
1) Carlie Bateman 12 2) Alexa Hayes 12
3) Taberah Schmidt 11 4) Brooklyn James 12
2 Wilson 4:11.66
1) Isabelle Esler 9 2) Annika Sundstrom 11
3) Makena Moragne 9 4) Avery Poulsen 10
3 Central Catholic 4:12.00
1) Clara Boime 10 2) Amara Christensen 10
3) Anna Murphy 11 4) Kate Marron 10
4 Lincoln 4:17.04
1) Jane Andersen 11 2) Kyla Becker 11
3) Madison Fassiotto 11 4) Ella Andoh 11
5 Sehome 4:18.00
1) Aspen Allsop 11 2) Frances Fleming 10
3) Isabelle Douglas 9 4) Cameron Hodges 10
6 Centennial 4:18.56
1) Alyssa Ronnfeldt 11 2) Shoshana Lewis 11
3) Chloe Smith 11 4) Madison McHone 11
7 Lake Oswego 4:18.66
1) Sophie Smith 11 2) Grace David 12
3) Larissa Chan 11 4) Erica Chiang 11
8 Washougal 4:34.91
1) Bekah Shilling 12 2) Clara Best 10
3) Shae Alder 12 4) Alexis Maniscalco 12
Event 20 Boys 4x400 Meter Relay (11)
===============================================================================
Meet Record: 3:21.1h 1992 , Benson
Last Year's: 3:29.92 , Westview
School Seed
===============================================================================
1 Central Catholic 3:22.50
1) Austin Hill 12 2) Eric Brecht 12
3) Korbin Williams 12 4) William Mundy 12
2 Gresham 3:28.14
1) Jared Rucker 12 2) Fidel Flores 11
3) Nathan Luck 12 4) Joel Yasin 11
3 Lincoln 3:29.35
1) James Litton 10 2) Jacob Davidson 9
3) Andre Gonzales 11 4) Ethan Harper 10
4 Centennial 3:35.92
1) Jadon Pickles 12 2) Joaquin Madrigal 10
3) Aleck Gabriel 11 4) Saifullah Tajik 12
5 Washougal 3:37.61
1) Korben Modoc 10 2) Koy Chaston 11
3) Caden Lowman 10 4) Troy Prince-Butterfield 11
6 Sehome 3:39.00
1) Lucas Cunningham 11 2) Casey Crocker 10
3) Jacob Alexander 10 4) Melloy Nelson 10
7 Clackamas 3:40.51
1) Ben Steele 11 2) Nico Leonetti 12
3) Jacob Freeman 12 4) Jacob Logan 12
8 Lake Oswego 3:40.65
1) Eric Sasadeusz 12 2) Jacob Peterson 11
3) Benjamin Jeffers 12 4) Bryson Breeze 11
9 Wilson 3:41.32
1) Aaron Grimshaw 11 2) Mason Brion 11
3) Liban Dahir 10 4) Alex Slenning 12
10 Skyview 3:41.38
1) Bruce Erickson 12 2) Jack Thomas 12
3) Casey Murray 11 4) Cole Kaysner 9
11 Heppner 3:42.30
1) Alex Lindsay 12 2) Jayden Wilson 9
3) Mason Lehman 10 4) Hunter Nichols 11
Event 21 Girls Shot Put (23)
===============================================================================
Meet Record: 48-08.50 2005 Stephanie Horton, Tigard
Last Year's: 37-01.50 Gretchen Hoekstre, Seaside
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Mary Carbee 12 Sehome 43-00.00
2 Laurel Kun 11 Lincoln 40-09.00
3 Angel Aluesi 10 Centennial 40-00.00
4 Jada Pierce 12 Central Cath 38-05.00
5 Abigail Brotherton 12 Prairie 37-01.25
6 Paige Cooper 11 Central Cath 35-06.75
7 Ava David 10 Lake Oswego 34-04.75
8 Megan Potter 11 Central Cath 34-02.00
9 Kaimana Caspino 9 South Albany 32-09.50
10 Elle Raunig 12 Skyview 32-01.00
11 Harley Huard 12 Lincoln 31-04.00
12 Kiersten De La Rocha 11 Washougal 30-08.00
13 Madeline Wolff 11 R A Long 30-08.00
14 Shayla Dollemore 11 R A Long 30-00.00
15 Sara Berkovitch 10 Wilson 27-11.00
16 Cristina Lyngheim 10 Centennial 27-05.75
17 Ellie Mead 11 Sunset 27-05.00
18 Taumaia Uili 11 Wilson 27-02.00
19 Madeline Craven 10 Jesuit 27-01.25
20 Kirstin Lovely 12 Jesuit 26-09.00
21 Jillian Romero 10 Reynolds 26-02.25
22 Hannah Ashton-Baker 9 Clackamas 24-09.00
23 Mariauna Brown 10 Reynolds 23-07.00
Event 22 Boys Shot Put (32)
===============================================================================
Meet Record: 72-07.50 2011 Ryan Crouser, Barlow
Last Year's: 58-07.50 Connor Jensen, Skyview
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Koby Scheetz 12 Centennial 48-04.00
2 Derek Howard 11 Heppner 48-03.00
3 Aiden Paul 9 West Albany 48-01.00
4 Brady Norvell 12 Sehome 48-00.00
5 Taylor Vo 12 Skyview 46-03.00
6 Jonathan Stevens 11 R A Long 45-07.00
7 Moelika Feimoefiafi 12 Central Cath 45-03.25
8 Ryan Bertelsen 11 Lake Oswego 44-09.25
9 Sawyer Christopher 12 Lincoln 44-02.50
10 Christopher Ofstun 12 R A Long 44-01.50
11 Dakota Andelman 11 Washougal 44-00.25
12 Ryan West 11 Westview 43-09.75
13 Tanner Greene 12 Skyview 43-08.00
14 Keating Hinkley 11 Wilson 43-05.00
15 Koa Ostos 11 Sehome 41-09.25
16 Hunter Newcomb 11 Sunset 41-02.50
17 Jake Bushman 11 Clackamas 40-10.00
18 Liam Brown 9 Sunset 40-09.00
19 Dante Young 12 Reynolds 40-03.00
20 Jacob Mesch 11 Lincoln 40-03.00
21 Cesar Guzman 12 Prairie 39-02.00
22 Andy Alfieri 10 Jesuit 38-08.75
23 Korben Modoc 10 Washougal 38-08.00
24 Nick Ball 12 Clackamas 37-11.00
25 Leonardo Lozano 10 Reynolds 37-04.00
26 Brandyn Dinh 12 Centennial 37-02.50
27 Zachary Bosworth 11 Jesuit 37-02.25
28 Emanuel Gurzhuy 10 Centennial 37-01.75
29 Lucas Carroll 9 Central Cath 36-01.50
30 Tanner Hall 11 Lake Oswego 35-02.75
31 Christian Cha 12 Prairie 34-09.00
32 Kaden Leeper 10 Wilson 33-06.00
Event 23 Girls Discus Throw (26)
===============================================================================
Meet Record: 151-04 1995 Heather Gambill, Battle Ground
Last Year's: 118-02 Ava David, Lake Oswego
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Ava David 10 Lake Oswego 134-04
2 Mary Carbee 12 Sehome 130-03
3 Angel Aluesi 10 Centennial 127-00
4 Alyssa Walls 11 West Albany 118-07
5 Elle Raunig 12 Skyview 107-04
6 Kate Wilson 12 Sunset 106-06
7 Jada Pierce 12 Central Cath 105-04
8 Kiersten De La Rocha 11 Washougal 97-09
9 Madison Jones 9 Westview 97-05
10 Michelle Tapia Hurtado 12 Westview 96-11
11 Jillian Lamb 11 Clackamas 94-07
12 Laurel Kun 11 Lincoln 93-06
13 Kei-Li Carey 11 R A Long 93-04
14 Jordan Mann 9 Skyview 90-11.25
15 Anna Messing 12 Clackamas 88-08
16 Piper Christopher 11 Lincoln 80-01
17 Maria Shanks 12 Lake Oswego 79-09
18 Malaysia Jones 9 Reynolds 77-01
19 Greta Hanich 11 R A Long 76-03.50
20 Payton Lindell 10 Washougal 74-01.50
21 Kirstin Lovely 12 Jesuit 74-00.50
22 Iseyda Lacombe 10 Wilson 73-03
23 Taumaia Uili 11 Wilson 71-09
24 Madeline Craven 10 Jesuit 70-06
25 Meh Do Che 9 Central Cath 67-07
26 Isabella McManus 11 Reynolds 65-08
Event 24 Boys Discus Throw (32)
===============================================================================
Meet Record: 208-05 2011 Ryan Crouser, Barlow
Last Year's: 169-08 Will Beaudry, Newport
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Christopher Ofstun 12 R A Long 149-08.50
2 Levi O'Connell 12 Gresham 145-03
3 Aiden Paul 9 West Albany 141-10
4 Brady Norvell 12 Sehome 139-03
5 Cristopher Barron 12 Skyview 137-05
6 Sawyer Christopher 12 Lincoln 136-07
7 Leonardo Lozano 10 Reynolds 132-11
8 Tanner Rybnikar 11 R A Long 129-00
9 Tanner Greene 12 Skyview 126-06
10 Derek Howard 11 Heppner 124-04.50
11 Nathen Beaver 12 Washougal 122-09
12 Taylor Vo 12 Skyview 118-00
13 Keating Hinkley 11 Wilson 116-04
14 Ryan Bertelsen 11 Lake Oswego 116-03
15 Cesar Guzman 12 Prairie 112-06
16 Ari Dykstra 10 Sehome 111-11
17 Brandyn Dinh 12 Centennial 111-08
18 Grayson Wright 10 Wilson 110-10
19 Alex Hall 10 Clackamas 109-00
20 Dante Young 12 Reynolds 108-07
21 Justin Gerber 11 Centennial 106-00
22 Hunter Newcomb 11 Sunset 105-06
23 Kadin Williams 11 Sunset 105-00.50
24 Jacob Bode 9 Prairie 103-03
25 Andrew El-Khal 11 Centennial 102-11
26 Jacob Mesch 11 Lincoln 101-02
27 Quin Prentice 11 Clackamas 98-03
28 Tanner Hall 11 Lake Oswego 95-09
29 Nate Gorman 10 Jesuit 87-11
30 Zachary Bosworth 11 Jesuit 87-02
31 Lach Davidson 11 Central Cath 84-10
32 Ethan Flynn 10 Central Cath 77-09
Event 25 Girls Javelin Throw (31)
===============================================================================
Meet Record: 173-00 2011 Haley Crouser, Gresham
Last Year's: 141-09 Cerah Martin, Pitman
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Alyssa Walls 11 West Albany 121-02
2 Kate Wilson 12 Sunset 119-06
3 Isabelle Esler 9 Wilson 117-03
4 Ashley Van Gordon 10 Sunset 116-00
5 Angel Aluesi 10 Centennial 109-10.50
6 Jada Pierce 12 Central Cath 109-02
7 Kiora Ridgeway 12 Central Cath 109-01
8 Jaqiah Campbell 11 Centennial 108-09.50
9 Isabella McManus 11 Reynolds 104-04
10 Malaika Quigley 11 Prairie 102-02
11 Cyra Stewart 9 Gresham 101-08
12 Megan Potter 11 Central Cath 99-07
13 Irena Lizier-Zmudzinski 10 Jesuit 97-10
14 Ana Menera 12 Gresham 97-07
15 Makayla Kyle 12 South Albany 97-05
16 Jessica Graham 12 Westview 97-01
17 Christina Rodriguez 10 Centennial 95-09
18 Ashley Gibbons 11 Washougal 94-10
19 Alexandra Jagielski 12 Westview 91-02.50
20 Abigail Brotherton 12 Prairie 90-00
21 Payton Lindell 10 Washougal 89-09.50
22 Alexis Perez 10 Skyview 82-10
23 Kiana Langeliers 10 Lake Oswego 82-09
24 Anna Messing 12 Clackamas 81-09
25 Nini Nguyen 12 Reynolds 75-04
26 Samantha Grisham 12 Lake Oswego 75-03
27 Sadie Schreiter 12 Lincoln 74-06
28 Gennifer Schlotz 11 Skyview 73-11
29 Grace Wetzler 10 Jesuit 73-04
30 Alison Cecil 10 Heppner 72-01
31 Ellenor Guthrie-Johnson 9 Wilson 70-07
Event 26 Boys Javelin Throw (34)
===============================================================================
Meet Record: 244-02 2010 Sam Crouser, Gresham
Last Year's: 180-03 Jean Rwandika, Aloha
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Sawyer Christopher 12 Lincoln 202-04.25
2 Joseph Nizich 10 Central Cath 186-00
3 Cielo Del Rosario 11 Westview 184-00.75
4 Nathan Tofell 12 Washougal 160-07
5 Mitchell Morse 11 West Albany 152-09
6 Andre Johnson 12 Gresham 152-06
7 Joseph Lantow 12 Lake Oswego 151-00
8 Preston Bentley 10 Washougal 149-08
9 Zach Maier 11 Skyview 148-11
10 Nick Van Gordon 12 Sunset 148-05
11 Travis Dickson 11 Reynolds 146-11
12 Eli Lewis 11 Lake Oswego 146-06
13 Miles Gilchrist 12 R A Long 145-05
14 Reese Gold 10 Wilson 144-00
15 Ethan Halley 9 Gresham 143-11
16 AJ Mart 10 Central Cath 143-04
17 Koby Scheetz 12 Centennial 140-06
18 Aaron Ruth 10 Clackamas 139-04
19 Zachary Hayes 11 R A Long 138-09
20 Nick Ball 12 Clackamas 136-06
21 Lucas Cruz 11 Westview 136-04
22 Tanner Wolgamott 12 Clackamas 135-01.50
23 Alex Ibarra 10 Centennial 131-08
24 Connor Wood 12 Prairie 129-10
25 David Sanchez-Perez 12 Centennial 129-07
26 Leonardo Lozano 10 Reynolds 127-04
27 Carson Brosnan 11 Heppner 127-00
28 Jeffrey Hunter-Lee 12 Skyview 126-07
29 Spencer Page 11 Lincoln 126-06
30 Nathaniel Surma 10 Wilson 126-04.50
31 Devante Clayton 10 Prairie 124-00
32 Kian Patton 12 Sunset 123-02.50
33 Omar Alcaraz 10 Jesuit 123-02
34 Gilbert Smith 10 Jesuit 123-00
Event 27 Girls Long Jump (28)
===============================================================================
Meet Record: 19-05.50 1988 Karen Alcorn, Oregon City
Last Year's: 16-10 Darian Hageman, Astoria
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Madeline DeBorde 11 Lake Oswego 17-11.00
2 Fechi Nmereole 11 Gresham 17-07.00
3 Peace Igbonaguam 12 Reynolds 17-02.00
4 Tiffany Forrest 11 West Albany 16-09.00
5 Ujunwa Nwokoma 12 Clackamas 16-07.75
6 Gracie Dolan 10 Washougal 16-07.00
7 Preston Johnson 11 South Albany 16-07.00
8 Maleka Pate 11 Gresham 16-04.50
9 Katie Mayhue 12 South Albany 16-04.00
10 Inessa Batazhan 12 Clackamas 16-00.00
11 Kendsy Carmichael 12 Sunset 15-07.50
12 Sophie Smith 11 Lake Oswego 15-07.00
13 Enajah Glass 10 Centennial 15-06.50
14 Erica Pasquantonio 11 Clackamas 15-05.00
15 Chloe Smith 11 Centennial 15-01.00
16 Lexi Wong Westview 14-11.00
17 Maeson Graff 10 Wilson 14-10.25
18 Morgan Keudell 11 Jesuit 14-09.50
19 Sailor Christopher 9 Lincoln 14-07.00
20 Samantha Andresen 9 Reynolds 14-06.50
21 Aysha Nygren 11 Sehome 14-06.00
22 Gwen Mistretta 11 Skyview 14-04.50
23 Evelyn Warfel 9 Lincoln 14-04.00
24 Lucy Quinn 9 Wilson 14-03.50
25 Kayla Nygren 11 Sehome 14-01.50
26 Emily Martin 9 Prairie 13-09.00
27 Danna Awad 10 Jesuit 13-06.00
28 Trinity Perrin 9 Prairie 12-09.00
Event 28 Boys Long Jump (39)
===============================================================================
Meet Record: 24-04 2001 Wiley King, Benson
Last Year's: 22-04 Keaton Beckmann, Sprague
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Vincenzo Logan 12 Central Cath 22-04.00
2 Collin Bracken 11 Lake Oswego 21-11.75
3 Kameron Harvey 12 Lake Oswego 21-07.00
4 Malek Pate 12 Gresham 21-04.00
5 Eric Anderson 12 Westview 20-06.00
6 Darius Dancel 11 Prairie 20-05.00
7 Rowan Hoffman 12 Catlin Gabel 20-05.00
8 Andrew Bear 12 Westview 20-04.00
9 Draven True 11 South Albany 20-03.00
10 Eli Nafziger 11 South Albany 20-02.00
11 Fred Harding 11 Lake Oswego 20-00.00
12 Mason Holder 12 Skyview 19-10.50
13 Kade Coons 12 Washougal 19-10.00
14 Jadon Pickles 12 Centennial 19-09.00
15 Nicholas Cizik 12 Sunset 19-08.50
16 Hayden Watts 11 South Albany 19-08.50
17 Gavin Baskette 10 Skyview 19-07.50
18 Melloy Nelson 10 Sehome 19-06.50
19 Ethan Gould 12 Skyview 19-05.00
20 Matthew Fisher 12 Sehome 19-05.00
21 Miles Jackson 10 Central Cath 19-04.00
22 Hezekiah Dixson 10 Prairie 19-02.75
23 Alex Lindsay 12 Heppner 19-01.50
24 Lukas Weinbach 12 Lincoln 19-00.00
25 Anthony Broxton 12 R A Long 18-10.50
26 Brandon Singharaj 12 Clackamas 18-10.00
27 Briley Pull 12 Wilson 18-10.00
28 Ethan Thompson 10 Central Cath 18-10.00
29 Nick Ball 12 Clackamas 18-10.00
30 Brooklyn Couchman 9 Gresham 18-09.00
31 Gardner Terrell Howe 11 Lincoln 18-06.00
32 Korben Modoc 10 Washougal 18-03.50
33 Tristan Kryl 10 Wilson 17-11.50
34 Seth Welsh 10 Jesuit 17-05.50
35 Owen Olsen 10 Centennial 17-05.00
36 Jack Naughton 9 Jesuit 17-04.50
37 Riley Salazar 10 Centennial 17-04.00
38 Joshua Stanfill 12 Reynolds 17-01.50
39 Donnie Danielson 12 Reynolds 16-01.50
Event 29 Girls Triple Jump (30)
===============================================================================
Meet Record: 39-02.25 2007 Natasha Miller, Abbotsford-BC
Last Year's: 37-02 Darian Hageman, Astoria
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Tiffany Forrest 11 West Albany 35-07.50
2 Isabelle Combs 10 Clackamas 35-05.50
3 Peace Igbonaguam 12 Reynolds 35-01.00
4 Taylor Overn 12 Westview 34-05.00
5 Kamryn Yee 12 Cleveland (O 34-02.00
6 Gracie Dolan 10 Washougal 34-00.75
7 Camden Masanga 10 Sunset 33-06.25
8 Kendsy Carmichael 12 Sunset 33-06.00
9 Emilie Kono 12 Lincoln 33-03.00
10 Aesha Mokashi 12 Sunset 32-10.75
11 Destiny Ogbeama 11 Gresham 32-08.00
12 Sydney Beers 10 West Albany 32-06.50
13 Sophie Smith 11 Lake Oswego 32-00.00
14 Inessa Batazhan 12 Clackamas 31-06.50
15 Saren Mower 11 Gresham 31-04.00
16 Chloe Smith 11 Centennial 31-03.50
17 Maeson Graff 10 Wilson 30-11.50
18 Lauren Bennett 9 Washougal 30-11.25
19 Dalia Liu 10 Lake Oswego 30-08.00
20 Samantha Andresen 9 Reynolds 30-01.00
21 Trinity Perrin 9 Prairie 29-11.00
22 Aysha Nygren 11 Sehome 29-10.25
23 Enajah Glass 10 Centennial 29-10.25
24 Allison Schaefer 9 Prairie 29-10.00
25 Kayla Nygren 11 Sehome 29-06.00
26 Anh-Thi Pham 9 Jesuit 29-02.00
27 Corinna Hatfield 9 Jesuit 29-00.00
28 Jemima Dougherty 10 Skyview 27-09.50
29 Veronica Adams 12 Wilson 27-06.00
30 Katelyn Quan 10 Skyview 24-00.00
Event 30 Boys Triple Jump (33)
===============================================================================
Meet Record: 49-05 1985 Latin Berry, Milwaukie
Last Year's: 45-02 Able Taylor, Reynolds
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Vincenzo Logan 12 Central Cath 45-10.50
2 Kameron Harvey 12 Lake Oswego 44-03.25
3 Daniel Lujano 12 St Helens 42-08.75
4 Travis West 11 Central Cath 42-00.00
5 Matthew Seeley 11 Lake Oswego 41-08.50
6 Nicholas Cizik 12 Sunset 41-06.50
7 Fred Harding 11 Lake Oswego 41-06.00
8 Andrew Bear 12 Westview 41-02.50
9 Andrew Look 12 Catlin Gabel 41-02.00
10 Jadon Pickles 12 Centennial 41-00.00
11 Eric Anderson 12 Westview 40-10.00
12 Alex Lindsay 12 Heppner 40-08.50
13 Logan Whittaker 12 South Albany 40-06.00
14 Hezekiah Dixson 10 Prairie 39-01.50
15 Seth Welsh 10 Jesuit 38-11.75
16 Nick Van Gordon 12 Sunset 38-08.00
17 Ethan Carroll 12 Skyview 38-03.50
18 Anthony Broxton 12 R A Long 38-03.50
19 Mason Holder 12 Skyview 38-03.00
20 Jadon Folmar 12 Sunset 38-01.00
21 Simon Butson 12 Wilson 37-08.75
22 Daniel Whitley 12 Clackamas 37-07.00
23 James Millspaugh 12 Clackamas 37-05.75
24 Brandon Singharaj 12 Clackamas 37-04.50
25 Kaba Haou 10 Jesuit 37-01.25
26 Jakob Davis 10 Washougal 36-06.50
27 Quinn Murphy 9 Sehome 36-02.25
28 Brady Gagnon 10 Prairie 35-08.00
29 Aaron Grimshaw 11 Wilson 35-07.75
30 Juanito Kresl 10 Lincoln 35-05.00
31 Jaden Hawkinson 11 Reynolds 35-04.00
32 Ahmed Mohamed 12 Reynolds 34-10.00
33 Owen Olsen 10 Centennial 32-03.00
Event 31 Girls High Jump (28)
===============================================================================
Meet Record: 5-08 1994 Johanna Lawson, Battle Ground
Last Year's: 5-04 Sydney Denham, Lincoln
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Madison McHone 11 Centennial 5-04.00
2 Sydney Beers 10 West Albany 5-03.00
3 Destiny Ogbeama 11 Gresham 5-03.00
4 Colleen Uzoekwe 10 Westview 5-02.00
5 Sailor Christopher 9 Lincoln 5-00.00
6 Katie Mayhue 12 South Albany 5-00.00
7 Kyla Parypa 10 Clackamas 5-00.00
8 Sadie Schreiter 12 Lincoln 4-10.00
9 Adia Baines 11 Lincoln 4-10.00
10 Lexi Wong Westview 4-10.00
11 Kiora Ridgeway 12 Central Cath 4-10.00
12 Divine Robertson 11 Reynolds 4-10.00
13 Birdie Zevenbergen 10 Sunset 4-10.00
14 Shauncey Flemming 12 R A Long 4-10.00
15 Valerie Schmidt 12 Prairie 4-10.00
16 Malaysia Jones 9 Reynolds 4-08.00
17 Eleanor Stalick 12 R A Long 4-08.00
18 Morgan Stinchfield 10 Washougal 4-08.00
19 Alina Fay 11 Skyview 4-08.00
20 Kate Thompson 11 Jesuit 4-07.00
21 Kaitlyn Auth 10 Jesuit 4-06.00
22 Gwen Mistretta 11 Skyview 4-06.00
23 Makayla Silvia 10 Heppner 4-06.00
24 Christina Rodriguez 10 Centennial 4-06.00
25 Alexis Maniscalco 12 Washougal 4-06.00
26 Deserae Andrews 11 Centennial 4-04.00
27 Mackenzie Chandler 9 Wilson 4-03.00
28 Christie Jackson 9 Wilson 4-00.00
Event 32 Boys High Jump (21)
===============================================================================
Meet Record: 7-01.50 2015 Ben Milligan, Sherwood
Meet Record: 7-01.50 4/25/2015 Ben Milligan, Sherwood
Last Year's: 6-06 Beau Sheeran, Beaverton
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Dakotah Camberg 12 St Helens 6-07.00
2 Logan Whittaker 12 South Albany 6-04.00
3 Mason Lommen 11 Wilson 6-02.00
4 Ethan Gould 12 Skyview 6-02.00
5 Sam Duchow-Pressley 12 Wilson 6-00.75
6 Sawyer Christopher 12 Lincoln 6-00.00
7 David Sanchez-Perez 12 Centennial 6-00.00
8 Darius Dancel 11 Prairie 5-10.00
9 Kameron Harvey 12 Lake Oswego 5-10.00
10 Ian Davis 9 Prairie 5-10.00
11 Kai Wilson 11 Lincoln 5-10.00
12 Nolan Ludiker 12 Lincoln 5-10.00
13 Fred Harding 11 Lake Oswego 5-10.00
14 Abraham Dixson 10 Prairie 5-08.00
15 Judson Mansfield 10 Washougal 5-08.00
16 Leo Li 11 Lake Oswego 5-08.00
17 Michael James 10 Skyview 5-06.00
18 Tanner Coltrane 12 Washougal 5-06.00
19 Sebastian Acevedo 11 Jesuit 5-06.00
20 Matt Levis 10 Jesuit 5-06.00
21 Joshua Gutierrez 9 Reynolds 5-04.00
Event 33 Girls Pole Vault (25)
===============================================================================
Meet Record: 13-03 4/2015 Abby Weiler, RA Long
Meet Record: 13-03 4/25/2015 Abby Weiler, RA Long
Last Year's: 11-00 Olivia Neal, Sunset
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Sierra Schultz 11 Centennial 11-00.00
2 Skylar Walston 12 Sehome 11-00.00
3 Savannah Schultz 11 Centennial 11-00.00
4 Madison Fassiotto 11 Lincoln 10-06.00
5 Alyssa Kawata 12 Clackamas 10-06.00
6 Sami Woodring 11 Oregon Episc 10-01.00
7 Blakely Bornstein 10 Sehome 9-06.00
8 Erin Eiswald 11 Sehome 9-06.00
9 Chloe Unflat 10 Wilson 9-06.00
10 Dale Thompson 9 Sunset 9-06.00
11 Sophia Smith 12 Cleveland (O 9-06.00
12 Gabbi Nowodworski 12 Centennial 9-06.00
13 Keyanie Guyette 12 South Albany 9-06.00
14 Madeline Clark 10 Skyview 9-00.00
15 Ashley Van Gordon 10 Sunset 9-00.00
16 Emilie Kono 12 Lincoln 9-00.00
17 Emileigh Wuerst 12 South Albany 9-00.00
18 Remingtin Riley 11 Skyview 8-06.00
19 Madison Merrill 10 Skyview 8-06.00
20 Kiomi Pavlock 12 Lincoln 8-06.00
21 Jessica Meeks 12 Reynolds 7-06.00
22 Katie Stevens 9 Washougal 7-06.00
23 Tatum Reiter 10 Clackamas 7-06.00
24 Lucy Balish 10 Jesuit 7-06.00
25 Bekah Shilling 12 Washougal 7-00.00
Event 34 Boys Pole Vault (20)
===============================================================================
Meet Record: 16-05 2002 Tommy Skipper, Sandy
Last Year's: 14-06 Lukas Weinbach, Lincoln
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Lukas Weinbach 12 Lincoln 14-05.25
2 Peyton Allworth 11 Lake Oswego 13-05.50
3 Cole Shearer 12 Westview 13-00.00
4 David Sanchez-Perez 12 Centennial 13-00.00
5 Trey Marchesi 11 Sunset 12-00.00
6 Tanner Lees 12 Washougal 12-00.00
7 Raven Lickey 12 Centennial 12-00.00
8 Harrison Canfield 9 Lake Oswego 12-00.00
9 Blake Ebrite 11 Sehome 11-06.00
10 Benjamin Fowler 11 Wilson 11-06.00
11 Adrian Garcia-Dena 12 Centennial 11-06.00
12 Royce Pascua-Aganon 9 Skyview 11-00.00
13 Thomas Selfridge 11 Skyview 11-00.00
14 Caleb Sagert 11 Prairie 10-06.00
15 Scott Lees 10 Washougal 10-06.00
16 Andrew Whitman 12 Clackamas 10-06.00
17 Sam Piesner 11 Lincoln 10-00.00
18 Aaron Grimshaw 11 Wilson 10-00.00
19 Christian Richards 12 Jesuit 10-00.00
20 Jared Duval 11 Bandon 9-06.00
|